A Pest Megyei Roma Szervezet tevékenysége
A PEST Megyei Roma Szervezet 2002. március 16.-án alakult meg. Jelenleg Pest megye egyik legaktívabb roma szervezete, amely kapcsolatot ápol a megyében megalakult roma kisebbségi/nemzetiségi önkormányzatokkal és civil szervezetekkel, folyamatosan részt vesz a kisebbségi/nemzetiségi önkormányzatok tagjainak szakmai felkészítésében, a pályázati forrásokról való információk közvetítésében.
Munkájával hozzájárul a megye roma kisebbségi közösségeinek társadalmi integrációjához. A PEMEROSZ fennállása óta generálja azokat a folyamatokat, melyek lehetővé teszik roma szervezetek, és kisebbségi/nemzetiségi önkormányzatok megjelenését a megye, különböző többcélú kistérségi társulásaiban.
Referencia projektjeink:
1.) Esélyegyenlőség a joghoz jutásban – 2002-2003:
A Soros Alapítvány által támogatott projekt célja az utazó, mozgó jogsegély szolgálat létrehozása, ennek keretében pedig a térségben élő, alacsony érdekérvényesítési képességekkel rendelkező roma közösségek esélyegyenlőségének elősegítése tájékoztatás nyújtása, mediálás, jogi tanácsadás. A jogsegély szolgálatot egy – a térségben működő – ügyvédi iroda szolgáltatásának igénybe vételével biztosítottuk, a CKÖ-k, civil szervezetek számára a helyszíni tanácsadást és a mediálást a PEMEROSZ munkatársai végezték.
2.) Felmérés készítése a Pest Megyei Önkormányzat részére a megyében élő romák lakhatósági, oktatási és gyermekvédelmi helyzetére vonatkozóan - 2002:
A kutatás a megye azon településeire vonatkozott, ahol 2002-ben megalakultak a cigány kisebbségi önkormányzatok.
3.) Felmérés a Debreceni Népegészségügyi Egyetem megbízásából Pest megyében található cigánytelepek helyzetéről - 2003:
Az országos programot a romák társadalmi integrációját elősegítő kormányzati program előkészítéséhez, valamint a teleprehabilitásió beindításának érdekében a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium támogatta.
4.) A Pest Megyei Önkormányzat Roma Program Irodájának működtetése 2003. május - 2004. május:
Az iroda a megye roma kisebbségi önkormányzatainak és civilszervezeteinek nyújtott hasznos információkat a Kormányzati programokról és a Pest Megyei Önkormányzat programjairól. A projekt keretében a PEMEROSZ több konferencia és fórumot is szervezett, továbbá 2006 októberéig ellátta a dél-pest megyei térség roma ügyi szakmai koordinálását.
5.) ROMA ÜZENETEK AZ EU-nak konferencián való részvétel - 2004. április 28.:
A Romaügyi államtitkárság által a parlament felső házában megrendezett konferencián a hét magyarországi régió roma civil képviselői közül a Közép –Magyarországi Régió képviseletére és az előadás megtartására a szervezetünket kérték fel.
6.) Nyári táborok szervezése:
- Nyolcvan halmozottan hátrányos helyzetű gyermek részére egyhetes hagyományőrző és életmód tábort szerveztünk a debreceni a Víg-Kend Majorban, a Gyermek és Ifjúsági Minisztérium támogatásával – 2003. augusztus.
- a dabasi kistérségből 30, 10-14 éves hátrányos helyzetű általános iskolás gyermek Balatongyöröki táborozásához biztosított táborozási lehetőséget az Esélyegyenlőségi minisztérium - 2004. július.
- 2013. augusztus „Megelőzünk” projekt keretein belül 25 dabas környéki roma és nem roma középiskolás fiatal egy hetes erdei tábora Visegrád Mogyoró hegyen
- 2014. május „Megelőzünk” projekt keretein belül 17 kakucsi felsőtagozatos roma diák és 4 dabas környéki nem roma diák táboroztatása Csillebércen
7.) Kulturális tevékenység:
- a Kakucsi CKÖ-vel együttműködési megállapodás keretein belül közösen szerveztük meg Kakucson 2003 08. 17.-én a Megyei Roma Napot, amely jelentős kulturális eseménye és állomása volt a pest megyei és különösen a kakucsi roma közösségeknek.
- 2004. Augusztus 13 - 14. megyei roma napok szervezése a Kakucsi CKÖ – vel közösen. A program keretében az Inárcsi önkormányzat segítségével megrendezésre került az I. PEMEROSZ Találkozó, amely számtalan folklór hagyományőrző roma együttesnek biztosított bemutatkozási és fellépési lehetőséget.
- 2005. Augusztus 13., Inárcs, II. PEMEROSZ Találkozót, amely ismételten lehetőséget biztosított a színvonalas roma kultúra és a hagyományok bemutatásához. A programot az évben is a Pest Megyei Közgyűlés támogatásával, de ezúttal önállóan szerveztük meg.
- 2006- 2013. Megyei Roma Nap megrendezése Kakucs.
8.) HÁTRÁNYOS HELYZETŰ CSALÁDOK KARÁCSONYA:
- 2006 - 2015. Kulturális program keretében 100 szegény család számára osztottunk ajándékcsomagokat. Ezen programunkat a fenti dátumtól kezdve minden évben sikerült megrendeznünk.
9.) Pemerosz Mikulás program:
- 2008 - 2014. Kulturális program keretében 1000 szegény család gyermeke számára osztottunk mikuláscsomagokat. Ezen programunkat a fenti dátumtól kezdve minden évben sikerült megrendeznünk.
- 2015. Kakucs. 100 Hátrányos helyzetű gyermek mikulás napi programja
10.) Karitatív tevékenységeink:
- adományok gyűjtése, és kiosztása (ruházat, cipő, játékok, tárgyak, száraz élelmiszer)
- kegyeleti szolgáltatás – fuzionálás az elhunyt családja és a temetkezési szolgáltató között. Cél, a temetkezési szertartás költségeinek a mérséklése, vagy részletfizetési lehetőségeinek kiaknázása.
- Szociális utaztatás: – a beteg szállítása a célkórházba kontrollra, - vagy az oktatási intézmény kérésére a gyermek szállítása a kijelölt szakbizottsághoz.
11.) Cigánytelep felszámolási projekt – Kakucs:
2008. márciusától - szeptember 30.-ig aktív konzorciumi részvétel a Kakucsi Zöldfautca 2. cigánytelep felszámolásában. A szervezet a lakhatási, a munka erőpiaci, és a szociális modulokban is aktívan részt vett!
12.) Cigánytelep felszámolási projekt II.:
2010 márciusától Konzorciumban a Kakucs Községi Cigány Kisebbségi Önkormányzattal a Szociális és Munkaügyi Minisztérium támogatásával azon szociális bérlakások és sajáttulajdonú ingatlanok felújításának koordinálása, amelyet a „Úton vagyunk…” telepes programban épített és vásárolt a projekt alkalmával létesített a program, a kakucs zöldfa utcai cigánytelep felszámolása érdekében. A programban a Szervezet főpályázóként szerepel.
13.) Tamop 1.4.4 projekt Foglalkoztatási Paktum a dabasi kistérségben:
2010 Januártól- 2011. Október 31.-ig konzorciumi keretek között a szervezet részt vesz az ország közepe kistérség foglalkoztatási paktum projektjében.
Feladata a roma kis és közepes vállalkozók, valamint a romaszármazású munkavállalók információval történő ellátása, a munkahelyszerzés és megtartás, munkahely bővítés érdekében.
14.) Hatyaripe- Megértés projekt Tamop 5.5.:
A Nonprofit Humán Szolgáltatók Országos Szövetsége, mint főpályázó és konzorciumi partnerei a Pest Megyei Roma Szervezet (PEMEROSZ), a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) sikeresen pályázott a TÁMOP–5.5.4. A-09/1 Roma és fogyatékos személyek média képzése és foglalkoztatása című pályázatára. A program lehetőséget nyújt 15 cigány/roma származású és fogyatékossággal élő álláskereső számára, hogy mozgóképgyártó szakmát (televíziós kameraman, szerkesztő) tanuljanak, majd a médiában álláshoz jussanak. Az 5 hónapos (400 órás elméleti + 400 órás gyakorlati) képzést 8 hónapos foglalkoztatás követi. A projekt során hallgatóinkat szakmához, valamint álláshoz juttatjuk, akik ezáltal képessé válnak arra, hogy részt vegyenek a célcsoportról alkotott médiakép megváltoztatásában. A programba olyan hátrányos helyzetű embereket tudunk bevonni, akik saját bevallásuk szerint cigány/roma származásúak, vagy fogyatékossággal (elsősorban mozgáskorlátozottak) élők, és akik érettségi bizonyítvánnyal rendelkeznek. A programon való részvétel ingyenes.
15.) Szolidaritás egyesülettel együttműködve „Megelőzünk” bűn és áldozattáválás megelőzése projekt 2013-2014 ben:
Célcsoport: általános iskolás és középiskolás roma és nem roma diákok
- előadások szervezése a drogprevenció kérdéskörében
- előadások szervezése a facebook veszélyforrásairól
- előadások az áldozattá válásról
- táborszervezése
- szabadidős tevékenység megszervezése
16.) Prevencióval a szélsőségek ellen projekt 2013-2015:
Pest megye vonatkozásában a szélsőséges önkényt generáló gárda és klónszervezeteinek megjelenését megelőző lépések szorgalmazás a roma közösségek és a rendvédelmi hatóságok, civilek, és önkormányzatok között.
Célunk ezekhez a preventív lépésekhez mankó, hálózat kiépítése.
A pest megyei 13 rendőrkapitányság illetékességi területén végeztünk szakmai értekezleteket, ahol amódszertani füzetünket ajánlottuk ki, és hálózatot építettünk ki, a rendőrség, a helyi roma közösség bevonásával.
Ø értekezletek szervezése
Ø módszertani füzet megjelentetése, „mit kell tenned egy esetleges gárdavonulás alkalmával?”
17.) Kiscsillag program kakucson 2015. Februártól:
Tanoda jelleggel, játszva és szórakozva személyiségfejlesztünk a kézművesség, a fazekasság, és a színjátszás eszközeivel. Cél, a roma és nem roma felsőtagozatos hátrányos helyzetű diákok személyiségfejlesztése, közösségfejlesztése, melynek konklúziója a tudatos iskolaválasztás, jövőkép. Felkészítés a szak és középiskolára!